מוצרי הכוורת

כשחושבים על הדבורה ועל הכוורת  חושבים על דבש, ואכן רבות כבר דובר אודות טעמו המתוק, על סגולותיו הרפואיים והשימושים הרבים בו. אך מוצרי הכוורת אינם מסתכמים רק בנוזל המתקתק והמפורסם וישנו עולם שלם של מוצרים שנמצאים בכוורת ולהם ערך תזונתי ובריאותי גבוה.

 

ככלל, מוצרי הכוורת המשלימים מתחלקים ל-2 קבוצות עיקריות;  מוצרים שהדבורים אוספות ומלקטות בטבע, ומוצרים שהן מייצרות בתוך הכוורת.

מוצרים שהדבורים אוספות ומלקטות בטבע:

 1. הפולן –אבקת הפרחים- נקראת לפעמים כ"מזון המושלם" מאחר והיא מכילה מגוון עשיר של רכיבים תזונתיים ויש שאומרים שהיא אולי המזון המאוזן ביותר מכל המזונות שהאדם  יכול לאכול. הפולן מכיל רכיבים כימיים טבעיים שהם מונעי חימצון ואנטי ויראלים אשר מעודדים את הפעילות בתא והשמן המופק ממנו  והוא נפוץ בתעשיית הקוסמטיקה כמקנה לחות.
 2. פרופוליס – הפרופוליס הינו חומר המופק משרף עצים ומשמש את הדבורים בבניית הכוורת ולשם חניטת אויביה ואלו שפלשו לכוורת. ברפואה האלטרנטיבית ממליצים להשתמש בפרופוליס לחיזוק המערכת החיסונית והוא משמש, בין היתר,  לטיפול בדלקות בעצמות וברקמות רכות. בתחום הקוסמטיקה משתמשים בפרופוליס בשמירה על לחות העור, בסיוע איזון רמת החומציות של העור, במניעת נזקי קרינה אולטרא סגולה ובמניעת התפתחות חיידקים.

 *חשוב לומר שגם את הפולן, מזון המלכות והפרופוליס מומלץ לצרוך בנפרד מהדבש, מכיוון שחומציות בו מנטרלת חלק נרחב מהאפקטיביות שלהם.

מוצרים שהדבורים מייצרות בתוך הכוורת:

 1. מזון המלכות – הינו המוצר היוקרתי מבין שלל מוצרי הכוורת. במקורו משמש מזון המלכות  לצורך הזנת הדבורה המלכה מהיותה רימה ועד להתבגרותה. מזון המלכות עשיר מאוד בוויטמינים (בוא מצוין להשלמת ויטמינים מקבוצת בי) , מינרלים, חלבונים, שומנים, פחמן, אשלגן וסידן. מזון המלכות עוזר למערכות הגוף להתמודד עם תופעות של עייפות, דיכאונות וחולשה והוא מחזק את המערכת החיסון ומערכת העצבים ובשל תכונותיו האנטי בקטריות הוא מסייע להחלמה ממחלות וניתוחים, עוזר לריפוי דלקות פרקים, הוא תורם לירידת הכולסטרול והשמנים בדם ומעלה את רמות ההגלובין, והוא אף מעורר את התיאבון ומגביר את הערנות. בתחום הקוסמטיקה מזון המלכות משמש כתכשיר להגנה על העור – וזאת בשל תכונותיו האנטי בקטריליות.
 2. הדונג משמש  את הדבורים לבניית חלת הדבש. מהדונג ניתן להכין בין היתר נרות, בין אם דקורטיביים ובין אם רפואיים. בשל סגולותיו למשוך רעלים החוצה משתמשים בו גם לטיפול בפצעי בגרות על ידי פלסטרים וקרמים. באומנות משתמשים בדונג לביצוע גימור עבודות עץ שונות ותיחום ציורים על משי.
 3. יערת דבש –  מבנה העשוי דונג ומורכב מאלפי תאים בצורת משושה המשמש את הדבורים לאכסון הדבש.  יערת הדבש מטיבה עם אלו הסובלים מאלרגיות, אסטמה וצינון. נהוג להכניסה בפה כממתק עד שכל הדבש שהיה בה נעלם ואז ניתן ללעוסה כמו מסטיק עד שנמאס וזורקים.

  דבורה

  סליחה?! אפשר לקבל קצת מזון מלכות לילדה?

 4. ארס הדבורים!!!! כן זו לא טעות… ארס הדבורים הוא כנראה אחד המוצרים היותר יעילים  לטיפול במגוון רחב של מחלות האדם.
  לרפואה המודרנית עוד לא ידוע מה הבסיס ודרך הפעולה של הארס, ישנם השערות שחלבונים שונים במצויים בארס משפיעים על מערכות החיסון. באמצעות הטיפול בארס הדבורים ניתן לטפל ברשימה ארוכה של מחלות ביניהן דלקת מפרקים, אסטרמה, סקלרוזיס, דיכאון, עייפות כרונית, צלקות, סרטן עור, אקזמות בעור ועוד. החדרת הארס לגוף נעשית בכמה אופנים:
  א. הזרקה תת עורית מדי יום  תוך כדי מעקב אחר התגובה. ב. עקיצת דבורים טבעית.
  ג. אקופונקטורה עם ארס דבורים. ד. אמבטיות  עם ארס דבורים. ה. שימוש חיצוני במשחות. צורת הטיפול בארס, כמו גם השימוש בשאר מוצרי הכוורת לטיפול נקראת אפיתרפיה וחשוב לציין כי ריפוי בעזרת ארס הדבורים נעשה אך ורק לאחר שלילת המטופל לרגישות לארס וכי יש מדינות, דוגמת ארה"ב, בהם הטיפול בארס הדבורה הינו מחוץ לחוק.

 

 

 

דילוג לתוכן