הכוורת

מה זה כוורת

כוורת דבורים

כוורת דבורים

הכוורת היא הבית של הדבורה. הכוורת בנויה מאלפי תאים בצורת משושה, אותם בונים הדבורים מדונג. בכל כוורת מתגוררים בהרמוניה מושלמת, משפחה של דבורים הקרויה – דבורית. כל דבורית  מונה כ- 70 אלף דבורים. משפחת הדבורים המתחלקים לשלושה מעמדות שונים, הנבדלים ביניהם במבנה הגוף, בתפקידם ובהתנהלותם הכוורת.

משפחת הדבורים

מי ששולטת בכוורת ביד רמה היא המלכה. המלכה נבדלת משאר הדבורים בגודלה, ותפקידה היחיד הוא להטיל ביצים (והיא היחידה שעושה זאת). לרוב מלווה המלכה בפמליה שדואגות  לכל צרכיה ולהעביר מסרים לשאר הדבורים. משך חייה של המלכה הוא כ- 4 שנים ובמשך חייה היא מטילה למעלה מ- 2 מליון ביצים.

הזכרים – אינם שוטפים כלל לטיפול בכוורת. תפקידם היחידי הוא להזדווג עם המלכה ולאחר מכן הם מגורשים הכוורת.

אחרונה חביבה, היא הדבורה הפועלת. הדבורה הפועלת חרוצה מאין כמוה, והיא עסוקה בפעילויות רבות בכוורת, ומלבד הטיפול השוטף במלכה היא אחראית על הניקיון, טיפול בצאצאים, בניית תאים חדשים, הכנת הדבש, האכלת הרימות ועל ההגנה. הדבורות הפועלת שגילן למעלה משלושה שבועות יוצאות לאסוף צוף ואבקת פרחים, והן גומעות אלפי קילומטרים של טיסה ועוברות בין אלפי פרחים.  אורך חייה של הדבורה הפועלת, מושפע מכמות העבודה שהיא מבצעת, ונע בין 33 יום בקיץ, עד ל-8 חודשים בחורף.

איך הדבורים מתקשרות ביניהן?

הדברים מתקשרות ביניהן ב- 2 אופנים עיקריים: פרומונים ותנועה.

בתקשורת על ידי פורמונים המלכה מפרישה פורמון מיוחד שמשדר לדבורים הפועלות שיש לאסוף מזון. כאשר המלכה מתה הדבורים חשות בחסרונו של הפורמון הן מתחילות להגדיל את התאים עם הזחלים הצעירים ולהאכילן במזון מלכות – כדי להופכן למלכה.
פורמונים נוספים מצויים בארס הדבורה, וכאשר דבורה עוקצת הם מופרשים לאוויר. הדבורים חשות את הריח ויודעות שיש סכנה, והן באות לעזור בהגנה על הכוורת.

דרך התקשורת נוספת שיש לדבורים היא על ידי ריקוד מיוחד. באמצעות הריקוד מודיעה הדבורה לקן על מיקומו של מקור המזון ועל כמותו. ריקוד הדבורה נחשב לאחד הפלאים שבעולם החרקים והוא מהווה צורה מפותחת מאד של תקשורת.

 

 

דילוג לתוכן