ההיסטוריה של הדבש

אז מהי ההיסטוריה של הדבש ומאיפה הכל התחיל?

לפי תחריטים וציורי קיר שונים במקומות שונים בעולם,חוקרים מעריכים כי ההיסטוריה של הדבש החלה באזור התקופה הפרה-היסטורית (בערך לפני כ- 15,000 שנים) . הדבש התגלה על ידי בני האדם מתרבויות שונות (ללא קשר ביניהן) ולא ניתן לקבוע מהי התרבות הראשונה שעשתה בו שימוש בפעם הראשונה.   ההסטוריה של הדבש

העדות הכתובה הראשונה לשימוש בדבש הגיעה ממצרים העתיקה מאזור האלף השלישי לפני הספירה, בקברי הפרעונים ניתן למצוא תחריטים של אנשים הרודים דבש בשיטות הדומות לשיטות הנהוגות כיום על ידי שבטים באפריקה.

בעת ההיא הדבש שימש כמקור מזון וכתוסף המתקה לאוכל והיה מרכיב עיקרי בתרופות שרקחו המצרים. שמו של הדבש נקשר עם פוריות, לידה ומוות (כרכיב חיוני בנוזל החניטה).

הדבש מוזכר על ידי כל התרבויות השונות לכל אורח ההיסטוריה; החל מכתבי ההקדש ההודיים שנכתבו 1500 שנה לפני הספירה, דרך יוון העתיקה והמיתולוגיה היוונית, וסגולותיו היו ידועות ברחבי האימפריה הרומית  ושמו אף הוזכר בכתובים של המאיה והאצטקים באמריקה הרחוקה.

המילה דבש נזכרה כמה פעמים בשלושת ספרי הקודש ומופיעה בהרבה סיפורי דת אצל היהודים, הנוצרים והמוסלמים. במסורת היהודית הדבורה אסורה למאכל, אך הדבש, כמו החלב, נוצר בגוף הדבורה ובכוורת ועל כן הוא מותר לאכילה.

הדבש הוא נוזל סמיך, דביק ומתוק. הדבורה אוספת את הצוף ומעבדת אותו בגופה ובכוורת לפני הפיכתו לדבש. סוגי הדבש נקבעים לפי סוג הפרחים והצמחים שמהם נאסף הצוף:  דבש הדרים הוכן מצוף פרחי הדרים, דבש אקליפטוס,  אבוקדו, וכיוצ"ב.

מקור השם

בתנ"ך, המילה דבש מופיעה 54 פעמים ופירושה המסורתי הינו תיאור מיץ פירות מתוק וליתר דיוק מיץ מתמרים. בערבית של ימנו דבש הוא נוזל צמיג בריכוז גבוה מאוד של סוכר המופק מענבים או חרובים.

עם  הזמן שמו של הדבש נקשר עם דבש הדבורים בלבד. דבש התמרים מכונה כיום סילאן, והוא מוגדר כמיץ תמרים מרוכז, שמופק על ידי בישול התמרים וסחיטתם.

אמונות שונות ומנהגים מסביב לעולם הקשורים בדבש

  • ישנה הנחה רווחת כי דבש מגביר את ההון הגברי. ניתן למצוא עדויות מסביב לעולם על השקיית גברים וזוגות נשואים בדבש במהלך ולפני חתונתם.
  • ישנה אמונה כי זוגות שיאכלו דבש במשך 30 ימים לאחר חתונתם יבטיחו כי נישואיהם יהיו מתוקים, מוצלחים ומלאי אהבה והבנה. תוקפת 30 הימים לאחר החתונה ידועה בשם "ירח דבש"  (Honey Moon). זו התקופה שלוקח לירח להקיף את כדור הארץ.
  • בחגים היהודים ישנם מספר מנהגים הקשורים לדבש כגון, אכילת תפוח בדבש בראש השנה כסמל לכך שהשנה שתבוא תהא מתוקה ודבש בעוגות בחג מתן תורה הנו עדות לאיכות התורה.
  • עמים שונים השתמשו דבש בטקסי הקבורה. בסין, ביוון ובמצרים העתיקה היה מנהג לשים כלים עם דבש ליד גופת המת כדי שישמש לו כמזון איכותי מתי שישוב לחיים.

 

 

 

דילוג לתוכן