דבורים בסכנת הכחדה – למה אסור לנו לתת לזה לקרות?

Posted by: | Posted on: ינואר 21, 2020

הידעתם כי תופעה עולמית של היעלמות דבורים מתרחשת כבר למעלה מ 14 שנה? התופעה הפכה כל כך משמעותית שהיא קיבלה אפילו שם "הפרעת התמוטטות המושבה" ומדענים מכל העולם מנסים להבין מה הגורמים ואיך ניתן למזער אותה כמה שיותר.
בכתבה זו נסביר לכם מה הסיבות לתופעה, מה עושים כדי למנוע אותה ולמה כל כך חשוב לנו לשמור על הדבורים.


למה תופעה זו בכלל מתרחשת ומה חשיבות הדבורים עבור העולם?


ראשית נתחיל עם קצת מידע… מושבת דבורים בנויה בהיררכיה מאד ברורה בה יש שלוש סוגים של דבורים, יש את המלכה, יש את הזכרים ויש את הפועלות אלו שיוצאות מהכוורת אל השטח לאסוף מזון.
תופעת "הפרעת התמוטטות המושבה" היא תופעה בה הפועלות יוצאות מהכוורת לאיסוף המזון אך לא שבות אליו, ללא המזון שהן חוזרות איתו אין אפשרות לכוורת להמשיך ולהתקיים זמן ממושך ולבסוף היא ננטשת.
מחקרים הראו כי התופעה היא כלל עולמית והיא קשורה לכמה גורמים שונים ביניהם הריסוסים וחומרי ההדברה שחקלאים משתמשים בהם, אותם חומרי הדברה קטלניים עבור חרקים וחלק נכבד מהדבורים אכן נפגע כתוצאה מכך.
למה כל כך חשוב לנו לשמור על הדבורים? מלבד זה שהן יוצרות דבש מדהים הן לוקחות חלק חשוב מאד בתהליך האבקה של המזון שאנחנו אוכלים, בזכותן גדלים הפירות והירקות שחלק מאד משמעותי מהתזונה שלנו בנוי עליהם, בלי הדבורים בעולם יהיה חוסר משמעותי בפירות וירקות וזה מצב שלא נוכל לקבל.
מה עושים כדי לעצור את התופעה? ובכן ראשית כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לשתול פרחי צוף שדבורים אוהבים ולהשים אותם בחוץ ללא ריסוסים כדי לאפשר להן מזון נקי, מלבד זה ברמת הממשלות מתחיל להתגבש בעולם קו מנחה שממשלות אוסרות על שימוש בחומרים המזיקים לדבורים בתקווה שיעזור.

Comments are Closed

דילוג לתוכן